Swoich nie zostawiamy! Pogrzeb Partyzantów Armii Krajowej

21.07.2022

Pogrzeb dwóch partyzantów ze Zgrupowania Armii Krajowej Stołpecko-Nalibockiego odbędzie się 23 lipca o godzinie 9.30 w Pilczycy, województwo świętokrzyskie. Uroczystość organizuje Fundacja Niezłomni, a firma H. Skrzydlewska pomaga w przygotowaniu pogrzebu. Obaj żołnierze polegli w bitwie pod Białym Ługiem.

27 października 1944 r. w Białym Ługu doszło do zwycięskiej bitwy, którą 25 pułk piechoty Armii Krajowej, pod dowództwem majora Rudolfa Majewskiego „Leśniak”, stoczył z Niemcami. Dziesięciu poległych partyzantów pochowano w leśnej mogile, a po wojnie rodziny przeniosły ich ciała do rodzinnych grobów. Jednak według relacji mieszkańców okolicznych miejscowości nie wszyscy z poległych zostali ekshumowani.

Ponad rok temu Fundacja „Niezłomni” postanowiła zatem odnaleźć miejsca pochówku dwóch żołnierzy, którzy zginęli w zwycięskiej walce, a których ciała pozostały w lesie. Akcja poszukiwawcza zakończyła się sukcesem i 15 maja 2021 roku odnaleziono ludzkie szczątki. Badania genetyczne oraz działania proceduralne trwały wiele miesięcy, lecz nie przyniosły jednoznacznego rozstrzygnięcia do kogo one należą. Na to, że byli to żołnierze AK ze Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego jednoznacznie wskazują elementy odnalezione przy szczątkach. Za zgodą prokuratora IPN nadzorującego badania, organizatorzy poszukiwań zorganizowali pogrzeb poległych żołnierzy, których formalnie uznano za NN.

Na prośbę Fundacji „Niezłomni” firma H. Skrzydlewska pomogła przygotować uroczystości pogrzebowe.

– Od wielu lat współpracujemy z Fundacją „Niezłomni” i kiedy poproszono nas o pomoc w przygotowaniu pogrzebu poległych partyzantów zgodziliśmy się od razu. Zawsze było i jest dla nas bardzo ważne to, aby osoby, które walczyły o wolną Polskę miały godny pochówek, a szczególnie ważna jest dla nas pamięć o nich – mówi Witold Skrzydlewski, właściciel firmy H. Skrzydlewska.

Pogrzeb poległych partyzantów odbędzie się 23 lipca 2022 o godzinie 9.30 na cmentarzu w Pilczycy (powiat konecki, województwo świętokrzyskie).